Błękitny Patrol WWF Polska uczestniczył w międzynarodowych ćwiczeniach ratowniczych Balex Delta 2015. Były to pierwsze tego typu ćwiczenia w naszym kraju, które mają przygotować Polskę na akcje związane z zagrożeniami chemiczno-ekologicznymi na brzegu morza.
W dwudniowej akcji wzięły udział służby i instytucje z województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Ćwiczenia o tak szerokim spektrum miały na celu ustalenie procedur związanych z katastrofą ekologiczną związaną z wyrzutem do morza substancji ropopochodnych. Celem jest przede wszystkim stworzenie Sztabu Kryzysowego na wypadek faktycznego zagrożenia skażeniem wód Bałtyku.
Jednym z pierwszych zadań było skoordynowanie działań jednostek współpracujących przy usuwaniu skutków zanieczyszczeń – mówi Katarzyna Jęczkowska z WWF Polska. – Nasz Błękitny Patrol stanowi ważne wsparcie w takiej akcji. Dysponujemy już wiedzą i umiejętnościami dotyczącymi pomocy zaolejonym ptakom, w przypadku katastrofy ekologicznej na Bałtyku. W ramach symulacji alarmu udało się zmoblizować 80 wolontariuszy, którzy są w stanie stawić się na miejsce objęte skażeniem w ciągu doby, z czego około 20 jest w stanie dojechać w ciągu najbliższych 3 godzin do miejsca zdarzenia. W przypadku zaolejonych ptaków ma to kluczowe znaczenie, ponieważ, aby móc uratować możliwie największą liczbę ptaków liczy się przede wszystkim czas. Przy realnej katastrofie wolontariusze Patrolu WWF będą do dyspozycji wszelkich służb pracujących na lądzie. Będą odpowiedzialni za pomoc ptakom, które ucierpiały podczas wycieku substancji ropopochodnych.
Ropa naftowa jest silnie toksyczną substancją. Przenika nie tylko do układu pokarmowego ptaków i innych organizmów morskich, ale też sprawia, że pióra ptaków tracą wodoodporność. Silnie zabrudzone ropą naftową osobniki bez pomocy człowieka zginą. Dlatego niezwykle ważna jest szybka pomoc, odcięcie dostępu do skażonego terenu i transport poszkodowanych ptaków do miejsca, gdzie panują odpowiednie warunki termiczne i gdzie można przeprowadzić dalsze zabiegi. Sam proces oczyszczania ptaków jest bardzo skomplikowany.
Polska powinna być przygotowana na ewentualność wycieku substancji ropopochodnych do Bałtyku. Na naszym morzu rośnie bowiem natężenie transportu morskiego, a wraz z nim liczba statków. Bałtyk jest dziś jednym z najbardziej zatłoczonych akwenów na świecie. WWF wspiera już służby w usuwaniu skutków wycieku w Finlandii, gdzie dysponuje grupą kilku tysięcy wolontariuszy, przeszkolonych w zakresie pomocy zaolejonym ptakom.
WWF Polska od 2009 roku prowadzi projekt na rzecz ochrony bałtyckich ssaków. Od kilku lat prowadzone są też działania dotyczące ptaków i monitoringu polskiego wybrzeża. W ubiegłym roku część wolontariuszy uczestniczyła w specjalnym szkoleniu w ośrodku w Finlandii. WWF przygotował też specjalny poradnik dotyczący pomocy zaolejonym ptakom, pierwszą tego typu publikację w Polsce.
Projekt „Ochrona siedlisk ssaków i ptaków morskich” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://beta.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/patrol-wwf-przygotowany-na-katastrofe